حفاظ شاخ گوزنی چیست؟

حفاظ شاخ گوزنی 

شاخ گوزنی – (deer wall spikes)، یک حفاظ پیرامونی سنتی جهت حفاظت از باغ، ویلا و مجتمع مسکونی، تجاری، صنعتی و شرکتی می باشد. اغلب این سیستم به راحتی بر روی دیوار محوطه ملک مورد نظر نصب شده و تا حدودی مانع از ورود غیر مجاز می شوند و ضریب نفوذ از طریق دیوار را تا حدودی کاهش می دهد.

پیش از ورود سیستم های حفاظت پیرامونی هوشمند، حفاظ شاخ گوزنی مانند بسیاری از حفاظ های دیگر مانند حفاظ سرخم نیزه ای، حفاظ بوته ای، حفاظ نیزار، سیم خاردار و نرده طرفداران بسیاری داشت. شایان ذکر است استحکام، متریال و مقاوت این حفاظ ها تاثیر بسیاری بر روی میزان عملکرد آن ها دارد.

این حفاظ  یک محصول فلزی بوده  که با میلگرد های شمشادی و یا فولادی ساخته می شود. شاخ گوزنی در ارتفاع های مختلف 50 سانتی متر، 70 سانتی متر، 90 سانتی متر، 1 متر و ا متر و 20 سانتی متر ارائه می شود. ارتفاع استاندارد این حفاظ  بر روی دیوار وابسته به ارتفاع دیوار ملک موردنظر دارد اما گاها به درخواست صاحب ملک این حفاظ ها جهت اسودگی خیال بلند تر از حد استاندارد نصب می شود.

جهت افزایش عملکرد حفاظ شاخ گوزنی نوک میله گرد آن را با گیوتین تیز می کنند  که مانند سوزن و تیغ “بوته خار آهنی” می شوند و اجازه عبور به افراد و حیوانات را نمی دهند.

این حفاظ های سنتی و قدیمی بر اساس تراکمی که طراحی، تولید و ارائه می شوند دارای قیمت های متفاوتی هستند. جهت افزایش عملکرد این حفاظ برای جلوگیری از نفوذ غیر مجاز، می بایست از تراکم بالاتر و بالطبع وزن سنگین تری از فلز استفاده شود. در نتیجه با افزایش تراکم و میزان استفاده از فلز قیمت آن افزایش می یابد.

عوامل موثر در قیمت نرده شاخ گوزنی

همانطور که بیان شد جنس این حفاظ  فلز بوده و از سازه میلگرد ساخته می شود. این سازه پس از  جوشکاری،  رنگ کاری و طی پروسه ایی طولانی به حفاظ شاخ گوزنی تبدیل می شود در نتیجه عوامل متعددی در قیمت گذاری این حفاظ ها تاثیرگذار است. مهمترین عامل تاثیر گذار بر روی قیمت این حفاظ ها میلگرد می باشد.

سازه میلگرد بر اساس فاکتورهای متعدد از جمله، میزان تراکم، نوع جنس، میزان کیفیت، فرایند تولید و امثالهم تعین قیمت می شود.

در نتیجه فاکتور های ذکر شده هر چقدر بیشتر و با کیفیت مناسبتری ارائه شود منجر به افزایش قیمت آن می شود. ناگفته نماند میزان تراکم، متراژ و عرض  از دیگر فاکتور های موثر بر قیمت آن می باشد.

شایان ذکر است قیمت شاخ گوزنی علاوه بر مواردی که به آن ها اشاره شد ( متراژ و تراکم و عرض نرده) به عوامی مانند  دیگری مانند رنگ‌کاری و نوع جوش نیز وابسته است. به عنوان مثال قیمت شاخ گوزنی که جوش الکترود و رنگ استخری بی کیفیت دارد در مقایسه با قیمت شاخ گوزنی با جوش CO2 و رنگ کوره ای گرانتر است.

چرا حفاظ شاخ گوزنی

پیش از ورود نسل جدید سیستم های حفاظت پیرامونی هوشمند، سیستم های سنتی مانند شاخ گوزنی مورد استقبال افراد بود چرا که روش دیگری پیش روی مالکان نبود. امروزه با ورود سیستم فنس الکتریکی هوشمند، تمایل مالکین جهت استفاده از این حفاظ  به طور چشمگیری کاهش یافته است و دلیل آن مدرن و هوشمند بودن، بازدارنده بودن و اطلاع رسان بودن این سیستم می باشد.

فنس الکتریکی سیستمی مدرن، هوشمند و از جمله پیشرفته ترین سیستم های بازدارنده بوده و جهت حفاظت از باغ، ویلا، مجتمع مسکونی، کارخانجات و کارگاه ها استفاده می شود. فنس الکتریکی هوشمند را می توان به صورت مستقل و یا یک حفاظ مکمل روی دیوار و کنار حصار توری، حفاظ نرده، سیم خاردارد و شاخ گوزنی نصب کرد.

شاخ گوزنی
شاخ گوزنی چیست؟

 

نحوه عملکرد فنس الکتریکی

امروزه حصار الکتریکی در مقایسه با سایر سیستم های حفاظت پیرامونی سنتی  بهترین و کارامدترین راه حل جهت پیشگیری از سرقت و حفاظت از باغ ویلا، و سایر اماکن می باشد.

فنس شوکدار الکتریکی با وارد کردن شوک بسیار دردناک در عین حال استاندارد و کنترل شده به متعارض یک سیستمی صد در صد بازدارنده محسوب شده و از ورود سارقین به محوطه ایمن سازی شده  جلوگیری می کند. شایان ذکر است چنانچه متعارض قصد تخریب حصار الکتریکی را داشته باشند، به محض کوچکترین تماس با فنس الکتریکی ضمن دریافت شوک و  فعال شدن آژیر و پرژکتور، محل تعرض از روش های مختلف من جمله، نمایش در اتاق مانیتورینگ، تماس و ارسال پیامک تا 8 شماره به مالکین  اطلاع رسانی می گردد.

مقایسه فنس الکتریکی و شاخ گوزنی

 • از لحاظ عملکرد و اطلاع رسانی

همانطور که بیان شد این حفاظ، حفاظیست فیزیکی و از جنس فلز که بر روی دیوار نصب می شود. با توجه به ضخامت و تراکم آن با توجه به گزارش های سرقت از منازل و باغ ویلا، امکان خم کردن این گونه از حفاظ ها به وسیله دست و یا طناب از پایین دیوار وجود دارد. علاوه بر این چنانچه از وسیله ایی مانند پتو استفاده شود و روی این حفاظ ها انداخته شود به راحتی ملک قابل نفوذ بوده ، هیچگونه بازدارندگی ایی نخواهد داشت و هیچگونه اطلاع رسانی ایی به مالکین انجام نمی شود.

این در حالی است که فنس الکتریکی سیستمی کاملا هوشمند، بازدارنده و اطلاع رسان است. با کوچکترین تماس شوک بسیار دردناکی به متعارض وارد می شود، آلارم های محیطی مانند آژیر و پرژکتور فعال می شود و از طریق پیامک و تماس به مالکین اطلاع رسانی میشود.

 • از لحاظ ظاهری و دید بصری

از آنجاییکه جهت افزایش عملکرد این حفاظ  می بایست از تراکم بیشتری استفاده کرد، ظاهر آن بسیار زننده خواهد شد و نمای ساختمان را به طرز چشمگیری زشت خواهد کرد. اما فنس الکتریکی دارای ظاهری مدرن، شیک و لاکچری بوده و آسیبی به نمای ظاهری ساختمان و ویلا نخواهد زد.

شاخ گوزنی
مقایسه شاخ گوزنی و فنس الکتریکی

 

قابلیت های فنس الکتریکی

 • شوک استاندارد

انتقال شوک استاندارد تایید شده نیروی انتظامی و دارای تمامی استانداردهای ایرانی و خارجی، به سارقین به محض برخورد به الکتروفنس

 • استحکام فیزیکی

مقاوم در شرایط محیطی متفاوت مانند (بارش برف و باران و طوفان) و همچنین استحکام فیزیکی بلندمدت (حداقل 20 سال)

 • فعال شدن آلارم

فعال شدن سیستم های آلارم محیطی مانند سیستم پروژکتور و آژیر به محض تعرض

 • اعلام هشدار سریع

اعلام هشدار سریع از طریق تماس و سیستم اس ام اس کننده به مالک و هشت شماره دلخواه

 • ارتقا کاریی نیروهای حراستی موجود و عدم نیاز به پرسنل جدید جهت نظارت ایستگاه ها

کاهش تعداد نیروی حراستی و حفاظتی به علت اعلام سریع محل نفوذ به فرد و استفاده از پیجینگ برای هشدار به سارقین

چرا فنس الکتریکی، مقرون به صرفه تر از سیستم های حفاظتی سنتی است ؟
 • هزینه های بالای دیوار، حصار، نرده کشی، سیم خاردار و حصارهای چند لایه و ترکیبی
 • امکان سرقت حصارهای سنتی از قبیل نرده، شاخ گوزنی به دلیل ارزش مالی آن
 • اتکا بالا به نیروی انسانی عموما غیرمتخصص، با کارایی پایین و با هزینه بالا
 • افزایش هزینه استهلاک سیستم های سنتی ناشی از تعمیرات و تخریب ها
 • افزایش هزینه های ناشی از پیگیری سرقت های صورت گرفته

با توجه به مواردی که بیان شد، فنس الکتریکی و شاخ گوزنی نه تنها از لحاظ کارایی بلکه از لحاظ زیبایی بصری، صرفه اقتصادی، استحکام، اطلاع رسانی و دارا بودن آلارم ها محیطی قابل مقایسه نمی باشند و این فاکتور ها دلایلی است که استفاده از شاخ گوزنی کاهش چشمگیری داشته و  امروزه اکثر مردم به نصب فنس الکتریکی برای حفاظت از اماکن خصوصی خود روی آورده اند.

چنانچه نیاز به اطلاعات دقیقتر در خصوص عملکرد و کارایی فنس الکتریکی دارید می توانید به لینک “فنس الکتریکی هوشمند” مراجعه کنید و یا جهت دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان با شماره 02126760391  تماس بگیرید.